krawężnik

Krawężniki i obrzeża – na co zwrócić uwagę?

Krawężniki oraz obrzeża betonowe to istotne elementy infrastruktury. Stosuje się je na drogach publicznych, do oddzielenia pasa jezdni od chodnika lub terenu zielonego oraz w parkach i na skwerach. Takie elementy znajdują także zastosowanie na prywatnych posesjach. Otacza się nimi rabaty z kwiatami, oddziela ścieżki od powierzchni porośniętych roślinami oraz zabezpiecza podejścia i podjazdy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając krawężniki i obrzeża, aby dobrze pełniły one swoją rolę.

Jakość mieszanki betonowej istotna przy wyborze krawężników i obrzeży

Krawężniki i obrzeża układa się w miejscach narażonych na duże obciążenia i intensywną eksploatację. W ruchu ulicznym, gdzie służą do wydzielenia jezdni, chodnika czy parkingu, mogą być obciążone przez samochody. W ogrodach i na skwerach pojawiają się z kolei zagrożenia w postaci wody używanej do podlewania roślin oraz kontaktu z narzędziami ogrodniczymi. Obrzeża i krawężniki stanowią swego rodzaju ochronę dla powierzchni, która znajduje się za nimi. Dlatego muszą być wykonane z najwyższej jakości mieszanki betonowej. Dzięki temu będą odporne na uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne.

Kształt krawężników i obrzeży dopasowany do przeznaczenia

W zależności od tego, w jakim miejscu będziemy układać elementy betonowe, powinniśmy dobrać ich właściwy rodzaj. Wokół klombów czy do otaczania drzew dobrze sprawdzą się krawężniki łukowe. W miejscach takich, jak np. podjazd dla wózków, stosujemy krawężniki skośne. Na parkingach i przy ruchliwych ulicach najlepiej położyć krawężniki najazdowe, które wytrzymają intensywny kontakt z ciężarem pojazdów. Także wśród obrzeży znajdziemy produkty różnego typu. Chcesz wykończyć taras, schody, a może masz zamiar ozdobić i jednocześnie zabezpieczyć teren, na którym hodujesz rośliny? Ważne, aby dopasować parametry obrzeży do konkretnych potrzeb.

Krawężniki i obrzeża – walory estetyczne

Podstawową funkcją krawężników i obrzeży jest oczywiście oddzielenie dwóch powierzchni o różnym przeznaczeniu. Chronią one również płytki lub kostkę przed przesuwaniem się i wzmacniają nawierzchnię. Pamiętajmy jednak, że są to elementy bardzo rzucające się w oczy. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki ich rodzaj, który będzie pasował do ogólnej estetyki terenu. Klienci do wyboru mają wiele różnych kolorów oraz rozmiarów obrzeży i krawężników. Dzięki temu, wykańczając powierzchnię, można spokojnie pogodzić funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem.

Współpracujemy z

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0