ciek wodny betonowy

Ciek wodny betonowy – zastosowanie

Odpowiednia aranżacja zarówno infrastruktury drogowej, jak i przestrzennej jest niezwykle istotna do tego, aby bezpiecznie i swobodnie móc przemieszczać się w określone miejsca, a także korzystać z dróg, parków, parkingów, ulic itp. Bardzo istotnym elementem budowy dróg są między innymi cieki wodne betonowe. Pełnią one ważną funkcję w odpowiednim odprowadzaniu wody z danego terenu. Co można powiedzieć o ciekach wodnych betonowych? Jakie jest ich zastosowanie? Zapraszamy serdecznie do przeczytania artykułu.

Cieki wodne betonowe

Betonowe cieki wodne to pojedyncze elementy, które mają podłużne wgłębienie i służą zazwyczaj jako kanał odwadniający nawierzchnię zewnętrzną. Stanowią jedną z lepszych metod odprowadzania wód opadowych z różnego rodzaju powierzchni utwardzonych, czyli dróg, autostrad, parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych, stacji paliw, placów, zakładów pracy, hal produkcyjnych, ale także posesji wokół domu.

Warto podkreślić, że w miastach, gdzie dość duża część podłoża pokryta jest betonem, bardzo często można spotkać się ze zjawiskiem miejskich powodzi. Wystarczy, że będzie padać przez cały dzień, a woda zacznie kumulować się na powierzchni, nie znajdując swojego ujścia. Wykonanie betonowego cieku wodnego rozwiązuje ten problem, ponieważ umożliwia odprowadzenie wód opadowych i w ten sposób zapobiega gromadzeniu się cieczy na powierzchni i zalaniu mieszkań czy też innych lokali. Niestety, ale zabetonowane powierzchnie uniemożliwiają procesy wsiąkania wody w podłoże, dlatego należy pamiętać o montażu odpowiedniego korytka odprowadzającego wodę.

Cieki wodne – jakie mają zastosowanie?

Cieki wodne betonowe można między innymi wykorzystywać na prywatnych posesjach, ale też na parkingach, w parkach oraz wokół dróg. Płytki korytkowe wykonuje się zazwyczaj z wysokiej jakości betonu, np. klasy C25/30. Dlatego są one trwałe, nie niszczą się pod wpływem nacisku, a także nie ulegają zarysowaniu czy też odkształceniu.

Należy pamiętać, że cieki wodne betonowe montuje się na obrzeżach parkingu, części utwardzonej betonem lub też drogi, dzięki czemu woda może swobodnie wpływać do ziemi.

Cieki wodne betonowe – specyfikacja

Cieki wodne betonowe są dostępne zazwyczaj w kilku wymiarach. Do popularnych należą dwa typy, czyli elementy o szerokości 50 cm lub też nieco mniejsze, idealne do domów prywatnych, 19 cm. Cieki wodne wykonywane są z betonu bez szkodliwych domieszek, dzięki temu wykazują dużą odporność na poślizg, co umożliwia również ich wieloletnią eksploatację. Cieki betonowe bardzo łatwo się montuje. Korzystając z usług sprawdzonej ekipy fachowców, można mieć pewność, że prace zajmą im to raptem kilka dni, w zależności od powierzchni drogi lub parkingu.

Cieki wodne to popularne elementy budowy dróg, które umożliwiają odprowadzenie wody opadowej z różnego rodzaju powierzchni utwardzonych. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie drogowym, podczas wykończenia parków, dróg, placów, hal produkcyjnych, prywatnych posesji. Ich montaż pozwala uniknąć niechcianego zalania budynku lub też garażu, a nawet powodzi. Na rynku dostępnych jest sporo różnych typów cieków wodnych betonowych. Do najpopularniejszych należą te o szerokości 50 cm czy też 19 cm.

Współpracujemy z